KULE HIZMETLERI

Rüzgar Türbin Kuleleri, 20 yıllık ömrü olmasına karşın olumsuz hava koşulları ve mevsimsel değişikliklerden dolayı zamanla yüzeyinde korozyonlar ve boya hasarları başlayabilir. Servis sırasında oluşan yağ kirliliği, yanma sonucu oluşan kir, is ve hasarlar nedeniyle kule dış ve iç yüzeylerde meydana gelen hasara zamanında müdahale edilip bakımı yapılmazsa kule yüzeyine zarar verebilir.

Ekstrem İŞLER, Rüzgar Türbin Kulelerinin yüzeyinde oluşan kir ve hasarlara en etkin şekilde erişip, müdahale edebilecek tecrübe, ekipman ve uzman teknisyenlere sahiptir. Uygulanan her bir servis çalışması, üretici talimatına uygun, alanında uzman teknisyenler tarafından sağlanmaktadır.

Ekstrem İŞLER teknisyenleri, ülkemizde ve yurtdışında bir çok RES projesinde görev almıştır. Ekibimiz kendini sürekli yenileyerek, en son teknoloji ve ekipmanları sahip olduğu tecrübelerine ekleyerek çalışmalarına doğrudan yansıtmaktadır. Rüzgar Türbin projelerimizde görev alan personellerimizin tamamı; başta GWO ST (Global Wind Organisation Safety Training) ve IRATA International (Industrial Rope Access Trade Association) olmak üzere, bir dizi akredite özel eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamış, uluslararası bağımsız eğitim kurumları tarafından eğitimleri sertifikalandırılıp, kayıt altına alınmıştır.

Kule Kontrol (NDT)

NDT, kule yüzeyinin genel durumunu bilmek, zamanında kontrol etmek ve kule ömrünü uzatmak için akılcı bir stratejidir.

Rüzgar türbini kulelerindeki kaynak yada boya incelemesinin en yaygın isteği fabrikasyon hatalarını veya servis sırasında oluşan hasarları ortaya çıkarmaktır. Bir diğer sebebi ise iklimsel değişiklerle uğramış, kule yüzeyindeki zarar görmüş noktaları tespit etmektir. Bu kaynakların ve zamanla oluşan hasarların incelenmesi için Ekstrem İŞLER ekibi olarak iyi bilinen (Tahribatsız Muayene) NDT yöntemlerini uygularız.

Ekstrem İŞLER olarak, teknisyenlerimiz Avrupa Standardında Level 2 sertifikasına sahiptir. Tahribatsız Muayene (NDT), malzeme özelliklerini, bileşenleri veya tüm proses ünitelerini değerlendirmek için kullanılan çeşitli muayene tekniklerinden oluşur. Teknikler, hasar mekanizmalarının (örneğin korozyon veya çatlaklar) varlığını tespit etmek, karakterize etmek veya ölçmek için de kullanılabilir.

NDT Uzmanlık gerektiren özel bir endüstridir. Teknisyenlerimiz sertifikasyonlarını tamamladıktan sonra, türbin üreticilerinden 40 günlük kurum içi, sadece Türbin Kule Kontrolne özel NDT eğitim almıştır. En doğru raporlamayı sağlayabilecek tecrübeye sahiptir.

Genel olarak, NDT pek çok avantaj sunmaktadır. En temelinde kulenizi güven altına alma yatar. Kullandığımız test cihazları, uygulama öncesinde bağımsız kurumlar tarafından yapılacak test türüne göre kalibre edilir.

Test yöntemi genellikle uygulanacak olan ortamın türüne veya o testi gerçekleştirmek için kullanılan ekipmana göre değişmektedir. Uygulayabildiğimiz, mevcut NDT yöntemleri şunlardır:

Sıvı Emme Testi (PT),
Manyetik Parçacık Testi (MT),
Radyografik Test (RT),
Ultrasonik Test (UT),
Görsel Test (VT)

Ekstrem İŞLER ekibi olarak yapmakta olduğumuz kontroller genel olarak, kule yüzeyindeki hasarı tespit etmeye, çelik NDT testi uygulamaya ve boya ölçümüne yönelik uygulanmaktadır. Kulelerin kontrolünün her yıl düzenli olarak yapılması önerilmektedir. Ekstrem İŞLER teknisyenleri, kontrol sırasında tespit edilen hasarlara 32 saat içerisinde servis hizmeti sağlayabilecek ekip ve donanıma sahiptir.


ÖRNEKLER

KULE HASAR TİPLERİ

Ekstrem İŞLER olarak sağladığımız hizmetlerden örnekler.


Kule Korozyon Tamir ve Bakım

Her türden yenilenebilir yapılar, hizmet ömürleri boyunca periyodik kontrol ve bakım gerektirir. Rüzgar Türbin gövdesi de bu yapılardan biridir. Uygun bakım olmadan, çevrenin zaman içindeki bozucu etkileri kule çeliğinin işlevsel ömrünü azaltabilir.

Korozyon (olağandışı şiddetli rüzgar olayı, uzun süren rüzgar kaynaklı titreşimler veya yapının aşırı yüklenmesine bağlı metal yorgunluğu) yapılara zarar verebilir ve felaketlerle sonuçlanabilecek arızalara ya da hasarlara neden olabilir. En yaygın hasar biçimleri, kaynak hasarları, beton çatlaması ve kaplamaların bozulmasıdır.

Ekstrem İşler Teknisyenleri, rüzgar türbini kulelerinde korozyon tamiri ve boya uygulamaları konusunda uluslararası tecrübeye sahiptir. Teknisyenlerimiz Boya ve Türbin üreticilerinden kule korozyon tamiri konusunda eğitim ve süpervizörlük hizmeti almış, ülkemizdeki bir çok türbin kulesinde servis sağlamıştır.

Ekstrem İŞLER, müşteri yatırımlarının uzun ömürlü olması için, kule yüzeyinin düzenli bakım ve kontrol yapılmasını önerir.


KULE HIZMETLERI

Kule Yağ ve Kir Temizliği

Türbin Temizliği, işleri daha verimli hale getirir. Ekstrem İŞLER ekibi olarak temizlemenin performansı artıran bir hizmet olduğunu biliyoruz. Rüzgar türbinleri, diğer dış yüzeyler gibi, doğal olarak toz ve diğer parçacık formlarını da biriktirir. Genellikle rüzgar türbinleri ile bu birikim motorlarda ve türbinin diğer bölümlerinde gres ya da hidrolik yağ şeklini alır. Kontrol edilmediğinde, rüzgar türbini çirkin görünmeye başlayabilir. Kirli bir rüzgar türbini kötü bir görüntü yansıtmasının yanı sıra, yağ birikimi ve kirin rüzgar direncini arttırması nedeniyle daha az verimli bir güç eğrisi oluşmaya başlar. Maliyetleri düşürmek için, rüzgar türbini temizlemenizi düzenli muayene veya hizmet programı ile senkronize etmek mümkündür. Araştırmalar, maksimum performans elde etmek için ortalama olarak bir rüzgar türbininin her 5 ila 7 yılda bir temizlenmesi gerektiğini göstermektedir.

Ekstrem İŞLER bunu, türbin kanadının, kulenin ve bıçaklarının dışına güvenli bir şekilde erişerek yapar. Türbin temizlenirken ekibimiz bıçak muayeneleri yapabilir ve herhangi bir düzensizliği rapor olarak bildirebilir. Size türbinlerinizin bıçaklarını ve kulelerini içeren komple bir rüzgar türbini temizleme hizmeti sunuyoruz. Bu süreçte rüzgar türbini üzerinde derin temizlik sağlayan çevre dostu temizleme sıvıları kullanıyoruz.

Temizleme ihtiyacınız olan bir rüzgar türbini varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yanmış Türbin

Ekstrem İşler Ekibi olarak, Yanmış Türbin Temizliği ve Yanma Sonrası Hasar tespit danışmanlığı yapıyor ve raporluyoruz. Yangın Denetim Müfettişi ve Sigorta Uzmanının Hasar Tespiti için erişimini sağlayabilecek, gerekli güvenlik tedbirlerini alıp, türbin içerisinde erişim hatları oluşturuyoruz.

Tespit sonrasında ihtiyaç durumunda demontaj ve kurulum çalışmalarında alanında uzman teknisyenlerimiz ile servis sağlıyoruz.


Raporlama Süreci

Ekstrem İşler Kule Tamir Teknisyenleri , tüm çalışma talimatlarını, işin başından sonuna dek geçerli olan tüm uygulama prosedürlerini ve onarım sürecindeki her müdahaleyi fotoğraflarla dökümante edip kayıt altına alır. Bu şekilde arşivlenen dökümantasyonlar, yapılan uygulamanın doğruluğunu değerlendirme açısından müşteriye güven sağlar.


Güvenlik ve Uygulama Yöntemi

Yüksekte Çalışmanın yanı sıra, gövde üretiminde kullanılan bir çok ürün gerekli önlemler alınmadan çalışılırsa kimyasal olarak insan sağlığı için tehlikeli sayılmaktadır. Ekstrem İŞLER olarak, tamir veya uygulamaya başlamadan önce mutlaka kullanacağımız ürünlerin güvenlik bilgi formunu okuruz.

Ekibimiz güvenlik talimatlarının içerdiği , ekipmanlar ve iş güvenlik önlemleri sağlanmadan çalışmaya başlamaz. Her gün iş başı konuşmalarında teknisyenler ekip şefleri tarafından mevcut tehlikeler ve alınacak önlemler hakkında bilgilendirilir. Bu bilgilendirmeler kayıt altına alınır .Hatalı ya da eksik malzeme olması durumunda her bir teknisyenimiz işi durdurma yetkisine sahiptir. Konu İş Güvenliği ise Ekstrem İŞLER asla risk almazReferanslar

2021 Müşteri
Memnuniyet Oranı: 94.6%
2020 Müşteri
Memnuniyet Oranı: 87.3%